Veľkonočný výlet 2021

Autor: Slávka Melečková <(at)>, Téma: Kronika, Vydané dňa: 05. 04. 2021

     Tento rok sa konal naozaj na Veľkonočný pondelok, 5. apríla. Korona-nekorona, 8 sa nás zišlo o 11:00 v Karlovej Vsi na zastávke električiek 4 a 9 s názvom Nám. sv. Františka. Počasie nám prialo, do Líščieho údolia to bol kúsok cesty – tam sa náš počet ustálil na 10!!

   Bratislavčania vedia, že Sitina je názov cestného tunela. Len máloktorí vedia, že je to aj označenie lokality na severe mestskej časti Bratislava-Karlova Ves medzi Mlynskou dolinou, Poliankami, Líščím údolím a Starými Gruntami – horského masívu pretiahleho S-J pôdorysu s dvoma nevýraznými plochými vrcholmi – Nad Sitinou (264 m n. m.) (severný) a Starý grunt (262 m n. m.) (južný) – oddelenými plytkým sedlom. Zo strán je masív ohraničený tektonicky založenými dolinami prítokov Dunaja – od východu Vydrice (dolná časť Mlynskej doliny, resp. ulica Mlynská dolina) a od západu dnes prekrytého Čierneho potoka (ul. Líščie údolie).      

     A tak sme sa tento rok išli prejsť po náučnom chodníku Sitina, ktorý bol otvorený v r. 2019.  Na trasu náučného chodníka možno nastúpiť na rôznych miestach. Jedno z nich je v Líščom údolí. Na prístupových bodoch sú na stromoch tabuľky s mapou náučného chodníka. Pri tej “našej” tabuľke bol nástup na našu “túru” a 1. foto!!

     Chodník je dobre značený, príjemná prechádzka, hore je krytý altánok so stolom, lavicami a dokonca aj s roštami na opekanie, 2 ohniska. Tie už boli obsadené, ale altánok čakal na nás. Tentokrát sme síce neopekali, ale bolo čím si priťuknúť nazdravie, aj napečené bolo!

     Je veľká škoda, že nie sú označené odbočky z chodníka ku kavernám z prvej svetovej vojny. Sú to bývalé delostrelecké betónové podzemné kryty a sklady munície o. i. aj v lesoch Sitiny v blízkom okolí trasy náučného chodníka. (Je ich tam podľa plánika ale 6, nájsť sa dá len 1 - tá, ktorá je úplne pri chodníku.) Boli vybudované v rokoch 1914 – 1915 na obranu jediného pevného mosta v Bratislave cez Dunaj – mosta Františka Jozefa I., aby ruská armáda postupujúca zo severu cez Karpaty neprenikla cez Slovensko do Rakúsko-Uhorska (do Viedne, Budapešti) či na Moravu.

     A ešte: na webe sa dá prečítať, že na východnom svahu poniže vrcholu Nad Sitinou (blízko trasy náučného chodníka) je pomník obetiam havárie vrtuľníka leteckej záchrannej služby so štvordňovou pacientkou - 1. januára 1998. Ide o kamennú mohylku s pamätnou tabuľou s menami štyroch obetí. Ale žiaľ, ani ten pomník sa nedá nájsť, žiadna smerovka, informácia kde ho hľadať nie je!

Na záver si ešte môžte pozrieť náš nový fotoalbum:

https://photos.app.goo.gl/mi5JDbZH2piCjow17