1. TK Senior 1. TK SENIOR BRATISLAVA


Najstarší slovenský tanečný klub, určený pre vekovú kategóriu nad 40 rokov, založený v roku 1991.
Združuje nadšencov všetkých profesií, ktorí tanec povýšili na krásnu súčasť života
Dnešný dátum: 27. 05. 2022  Hlavná stránka :: Zoznam rubrík :: Weblinky :: Kalendár, nástenka  


Kronika

* Veľkonočný výlet 2022

Vydáný dňa 19. 04. 2022 (170 zobrazení)

     Veľkonočný pondelok padol tento rok na 18. apríl. V mailovom ozname o výlete bolo napísané:

Stretneme sa o 10:45 - 11:00 na Kramároch pri Nár. onkol. ústave, na konečnej trolejbusu 45 alebo  49. Pôjdeme ul. Stará Klenová novou krížovou cestou až na Americkú lúku pod Kamzíkom, kde je nová rozhladňa. Pokračovat budeme červenou značkou na Kamzík a Kolibu.      Nová krížová cesta pribudla v Bratislave v lete 2018. Je to moderným spôsobom spracovaný výtvarný sakrálny súbor 14 zastavení, ktoré majú charakter malej záhradnej architektúry. Autorom modernej koncepcie zastavení a organizátorom výstavby Krížovej cesty bol Jozef Plško. Autorom obrazov zastavení je brazílsky výtvarník Marcelo Molineri. Zhotovené boli na tabuliach v holíčskej smaltovni. Krížovú cestu posvätil 5. júla 2018 správca farnosti na Kramároch Miroslav Szuda. Cieľom projektu bolo zveľadiť a trvalo udržiavať prírodné prostredie lokality.  Krížovú cestu nájdeme pozdĺž svahovitej lesnej cesty v dĺžke približne 350 metrov, ktorá sa nachádza iba pár minút chôdze od zastávky MHD v bezprostrednej blízkosti Národného onkologického ústavu.Trojejbus má konečnú len 5 minút (300 metrov) od 1. zastavenia.

     Rozhľadňa pod Kamzíkom sa nachádza na mieste známom ako Americká lúka. Je súčasťou diaľkovej trasy naprieč Slovenskom - Cesty hrdinov SNP. Rozhľadňu preto veľmi ľahko nájdete priamo na červenej turistickej značke vedúcej cez Kamzík. Môžete sa k nej vydať buď z vrcholu tohto kopca, od televíznej veže, čo trvá maximálne 15-20 minút veľmi pohodovou chôdzou dole kopcom, alebo zospodu, z oblasti Patrónky (tento smer je však strmší a ide takmer o nepretržité stúpanie) alebo z Kramárov – tento smer sme si vybrali my. Jedná sa o lúku v nadmorskej výške 380 metrov, ktorá obklopuje rozhľadňu pod Kamzíkom. V princípe ide o oddychovo-relaxačný areál, kde sa môžete na chvíľu zložiť vo vybudovanom altánku, či pri ohnisku. Pred realizáciou stavby rozhľadne stál nápad, „odomknúť“ výhľady práve z tejto lúky. Tie tu kedysi boli, avšak zarástli bujnejúcim krovím. Okrem toho toto miesto bolo obľúbené ako miesto opekania a dlhodobejšie tu bol vybudovaný prístrešok a relaxačné doplnky v podobe ping-pongového stola. Stavbou vyhliadkovej veže miesto získalo jedinečnú atraktivitu. Rozhľadňa na Americkej lúke je klasický typ drevenej rozhľadne. Má 15 metrov, viacero podlaží, na ktoré vedú pomerne strmé schody. Hoci pojem schody je trochu prehnaný, keďže ide o niečo medzi schodmi a rebríkom. Nazvime ich teda schody, rebríkovitého typu, po stranách schodiska sú nainštalované zábradlia. Nepríjemnejší je predovšetkým zostup, kedy je potrebné sa sústrediť, kam stúpate. Prekonanie vstupu je trochu problematické - je dosť nízky. Na vrchu rozhľadne je miesta tak-akurát pre niekoľko ľudí. Najkrajšie výhľady z objektu rozhľadne sa otvárajú z jej predposledného a vrchného poschodia. Avšak sú obmedzené. Dobrý výhľad je len na jednu svetovú stranu. Ide o južné výhľady na severnú časť Bratislavy, avšak dovidíte aj na jej južnú časť. Ide o dosť neopozeraný pohľad na Bratislavu, čo robí v tomto smere výhľad z rozhľadne naozaj zaujímavým. Výnimočnou robí túto vežu aj dohľadnosť až na Vodné dielo Gabčíkovo. Na rozhľadňu odporúčame zobrať ďalekohľad, pretože výhľad na Bratislavu je trochu vzdialený. Medzi zastavanou časťou mesta a rozhľadňou je totiž výrazný pás lesa.

      Pokračovali sme po červenej na Kamzík (439 m n. m.) Názov vrchu vznikol prekladom nemeckého pomenovania Gemsenberg (Gemsen = kamzík). Jeho hlavnou turistickou atrakciou je 200 m vysoká televízna veža postavená v roku 1974. Otáčacia časť veže, v ktorej je umiestnená reštaurácia, ponúka návštevníkom panoramatický výhľad do okolia. V sedle pod Kamzíkom neďaleko parkoviska sa nachádza pomník, ktorý bol svedkom prusko-rakúskych vojen, ktoré na tomto území vyvrcholili v roku 1866.

 (viac na

http://www.balesy.sk/vismo/dokumenty2.asp?id_org=451035&id=4177)

  

   Naše ďalšie kroky viedli k neďalekému hotelu West, resp. do reštaurácie Schoppa vedľa hotela, oddýchnuť si pri kávičke. Akože bolo príjemne, len záverečný dojem pokazil zážitok pri platení: všetci od nášho stola sme išli individuálne zaplatiť k pokladni, ja ako posledná a čašníčka, ktorá nám na úvod pri príchode bez objednania doniesla na náš stôl krčah s vodou si odo mňa, ako od poslednej, pýtala zaplatiť nielen 3 Eur (!) za moje cappuccino, ale aj za ten krčah vody!! Samozrejme som si to vyprosila a za vodu som odmietla zaplatiť!! Celkom určite viac nepôjdeme tam, kde sa k hosťom správajú ako v dedinskej šope !! 

      A potom už pešo dole lesom na Kolibu, na konečnú trolejbusu 44. Ešte poznámka: už sa dá hore-dole, Kamzík - Koliba a opačne odviesť aj malým autobusom č.144 !! Dobre vedieť na staré kolená!!

Link na fotoalbum z výletu:

https://photos.app.goo.gl/5MD3oSL3fqmEVABZ6

 [Akt. známka: 0 / Počet hlasov: 0] 1 2 3 4 5
Celý článok | Autor: Slávka Melečková | Informační e-mailVytisknout článek


Kalendár
<<  Máj  >>
PoUtStŠtPiSoNe
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31      

Kontakt
Ing. Peter Loja peter.loja(at)chello.sk
02 45246495
0915711820


Tento web pracuje na báze phpRS, PHP, MySQL, Dingo.
v