1. TK Senior 1. TK SENIOR BRATISLAVA


Najstarší slovenský tanečný klub, určený pre vekovú kategóriu nad 40 rokov, založený v roku 1991.
Združuje nadšencov všetkých profesií, ktorí tanec povýšili na krásnu súčasť života
Dnešný dátum: 14. 08. 2022  Hlavná stránka :: Zoznam rubrík :: Weblinky :: Kalendár, nástenka  


Výlety

* Výlet 2020 – Trenčianske Teplice a okolie

Vydáný dňa 24. 07. 2020 (2018 zobrazení)

     Tak ako každý rok, tak aj tento 2020-siaty, sme si v klube začali plánovať výlet. Lokalita bola už vopred vybraná a aj harmonogram ciest viac-menej schválený. Na súčinnosti pri organizovaní sa podieľali  Slávka M., Anita M. a moja maličkosť Jozef Jozífek L. Situáciu nám komplikovali protipandemické opatrenia, ktoré začali platiť už od 12. 3.


      A tak po náročných konzultáciách a upresňovaniach s hotelmi a s reštauráciami sme vo štvrtok 18. 6. 2020 vyrazili v predpoludňajších hodinách z Bratislavy. Ako zvyčajne, hviezdicovo bývajúci členovia nášho klubu sa spojili do masívneho útvaru – kolony v motoreste Zeleneč. Po zvítaní sa, občerstvujúcej kávičke a určení prvej zastávky sme sa pohli smerom Vrbové pri Piešťanoch. Cesta netrvala dlho a už sme sa fotili pri jednej z najšikmejších veži na Slovensku, pri kostole vo Vrbovom. Hneď na námestí bol zvláštny monument nášmu krajanovi Móricovi Beňovskému – kráľovi Madagaskaru. Videli sme aj kúriu, kde sa v roku 1746 narodil. Mestečko je zaujímavé aj stavbou synagógy a celé na nás pôsobilo útulne. Občas nás však vyrušoval dážď...

     Krásnym pahorkatinovým krajom sme sa dostali až do Brezovaj pod Bradlom. Veľkú túžbu uzrieť Štefánikovú mohylu na Bradle nám prekazil hustý dážď a hmla. Na odporúčanie polície sme to vzdali. Program však nebol chudobný. Toto významne národovecké centrum Slovenska nám v Národnom dome Štefánikovom ponúklo expozície o našom významnom architektovi D. S. Jurkovičovi, ktorý je aj autorom Mohyly. Na miestnom cintoríne sme sa poklonili pamiatke pri jeho mohyle a aj pamiatke J. M. Hurbana, J. Papánka, Š. Osuského a T. Tvarožka, hlavného riaditeľa mestskej poisťovne v BA. Po dobrom obede sme nabrali kurz Beckov.

     Jeden z najväčších hradov Slovenska nás privítal „bezdážďovo“, ale pokropil nás pri odchode. Medzitým sme však absolvovali zaujímavú prehliadku hradu s výkladom v kaplnke. Zaujímavé boli jaštery nainštalované v jednotlivých polozbúraných miestnostiach. Hrad bol oveľa vyšší, ale nevychovaní nemeckí vojaci si počas vojny z protiľahlého kopca „zastreľovali“ kanóny smerom na hrad! Potom, po chvíľke jazdy, nás už privítali Trenčianske Teplice, časť Baračka, s hotelom Park. Niektorí z nás si boli po večeri zaplávať alebo sa prejsť, alebo šli spať.

     Druhý deň, 19. 6., bolo pre zlé počasie povinné kúpanie v hotelovom bazéne a potom nasledovala Dášou B. vybavená exkurzia v tureckých kúpeľoch Hammam spojená s masážou. Potom sme si urobili prechádzku po mestečku. Boli sme na Moste slávy, na ktorom sú upevnené tabuľky slávnych hercov. Potom sme išli k rod. domu Andreja Bagara a v parku sme si pri Dvorane – Kursalóne zaspomínali na vystúpenie spred pár rokov na plese podnikateľov v oblasti dopravy.

     Sobota, 20. 6., bola venovaná obci Brodzany pri Partizánskom, kde sme navštívili Slovanské múzeum A. S. Puškina. Sídli od r. 1979 v renesančnom kaštieli, ktorý v 19. storočí vlastnil rakúsky diplomat Friesenhof, pôsobiaci na cárskom dvore v Rusku. Zaujímavé expozície sme po čase vystriedali za obed v Salaši Kostrín v obci Klátova Nová Ves. Na jún bolo chladno a dosť sa rozpršalo. Cestou naspäť sme sa zastavili na kávu aj v Bánovciach nad Bebravou. Pre zlé počasie sme z harmonogramu vynechali návštevu Jankovho vŕška a Uhroveckého hradu. V Uhrovci sme si však nenechali ujsť návštevu rodného domu našich velikánov – Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka. Prehliadka mala aj audiovizuálny blok.

     Nedeľa, 21. 6., bola odchodovým dňom, čo bolo poznať aj na rôznočasových a rôznosmerových odchodov jednotlivých účastníkov. Časť „zájazdu“ šla domov, časť si pozrela jedno z najstarších pútnických miest ešte z čias Veľkej Moravy v Skalke nad Váhom, ktoré sa delí na Malú a Veľkú Skalku. Pôsobili tu benediktíni a známi sú mnísi sv. Svorad a sv. Benedikt. V skalnom masíve je niekoľko jaskyniek. V jednej sú nainštalované jasličky, v druhej Boží hrob a v ďalšej je kaplnka. Až 4 sme potom ešte išli pozrieť mesto Trenčín a Trenčiansky hrad.

     Náš výlet bol za dlhé roky najdáždivejší a pandémia poznačila aj účasť. Až na tieto faktory všetko dopadlo dobre. Správali sme sa podľa citátu Marka Aurélia, ktorý povedal:

Pamätaj, že každý stráca len ten život, ktorý prežíva a prežíva len ten, ktorý stráca!

Tu je link na fotoalbum z výletu:

https://photos.app.goo.gl/gH4LxFCnE8EufBNQ8 

 

 


[Akt. známka: 0 / Počet hlasov: 0] 1 2 3 4 5
Celý článok | Autor: Slávka Melečková | Informační e-mailVytisknout článek


Kalendár
<<  August  >>
PoUtStŠtPiSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     

Kontakt
Ing. Peter Loja peter.loja(at)chello.sk
02 45246495
0915711820


Tento web pracuje na báze phpRS, PHP, MySQL, Dingo.
v